15 Eylül 2020 Salı

Öğretmen Eli Projesi Başlıyor...

2006 yılında gönüllü öğretmenlerle “Yıldızlaşmış bir Türkiye için” sloganıyla İGEDER olarak yola çıktık. Bugün, yeni bir yıldız oluşturmak için “Eğitim Doğudan Yükselecek!” ilkesiyle öğretmenlerin kişisel, mesleki ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Öğretmen Eli Projesi eğitimlerine başlıyor.

Bu projeyle eğitimin temel unsurlarını oluşturan öğretmen, veli ve öğrencilere yönelik eğitim, seminer, konferans, çalıştay ve etkinlikler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Biliyoruz ki bir yerde eğitimin kalitesi öğretmenlerin verimli olmasından, bu verimlilik de mutlu bir yaşamdan geçer. Bu ise kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlayacak olanaklar sunmakla ve sosyal hayatlarını harekete geçirmekle sağlanacaktır.

Diğer bir taraftan çocukların eğitimlerinde ailenin rolünün önemli olduğu düşünüldüğünde, söz konusu illerdeki öğrencilerin akademik başarısının istenilen düzeye gelebilmesi, birey olarak daha duyarlı ve bilinçli bir şekilde yetiştirilmeleri için veli farkındalık ve bilinçlendirme eğitimlerine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çerçevede projemizle eğitimin değişmez unsurları olan Öğretmen, Öğrenci ve Veli’lere yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Projemizi TÜİK’in 2015 yılında yayımladığı “İllerde Yaşam Endeksi İl Sıralamaları ve Endeks Değerleri” göz önüne alınarak 4 farklı ilimizde gerçekleştireceğiz. 2019-2020 eğitim döneminde Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Ağrı’da başlayacak olan projenin ilk eğitimi için 29 Şubatta zilleri çalacağız.

Öğretmen Eli Projesi, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılında ilk olarak Ağrı ilinde gerçekleştirilecek. 2020 – 2021 Yılında ise Ağrı ile beraber Iğdır, Kars ve Ardahan illerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.