"Hakkari" Öğretmen Akademi Çalışmaları Tamamlandı

 İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Hakkâri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen “Hakkâri Öğretmen Akademi” çalışmalarının yılın son atölye çalışmaları düzenlenen kapanış programı ile sona erdi.

 

 TOBB Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen kapanış programına İl Milli Eğitim Müdürü sayın Bilal Gür de katıldı. Öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim faaliyetlerine her geçen gün bir yenisinin eklendiğini belirten Gür, öğretmenlerden gelen talepler doğrultusunda bu yöndeki faaliyetlerin yıl içerisinde artarak devam ettiğini söyledi.

 

 Gür "Bakanlığımız yıl içerisinde 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’ni yayınladı. Bu vizyonda öğretmenlerimizin mesleki gelişimleri de oldukça geniş bir yer buldu. Ayrıca ilimizde düzenlediğimiz 'ğitim Paydaşları Çalıştayın'da da öğretmenlerimizden hizmet içi eğitimlerin arttırılması noktasında talepler geldi. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında öğretmen yetiştirme ve geliştirme konusu önemli bir yer tutmaktadır. İşte bu doğrultuda Müdürlüğümüz harekete geçti ve çok kısa bir sürede yoğun bir hizmet içi eğitim faaliyetine başladı.  Eğitim modelleri ile ilgili öğretmenlerimize İGEDER ile işbirliği halinde birçok atölye çalışmaları düzenledik. Okul öncesi, sınıf ve branş öğretmenlerimizle hep birlikte kendimizi yenileyerek mesleğimizde en iyisi olmaya gayret edeceğiz. 21. yüzyılın hızla değişen dünyasında sürekli gelişmeyi, yenilenmeyi zorunlu kılan bir mesleğin temsilcileriyiz. Hem öğrencilerimize aktardığımız bilgiler hem de bilgiyi aktarma yöntemlerimiz sürekli güncellenmeye muhtaçtır. Bizler, görevimiz icabı anın bir an dahi gerisinde kalmayı kabul edemeyiz. Nitelikli bir gelecek için kaliteli bir eğitim şart, kaliteli bir eğitim içinde öğrenmek şart. Öğretmemiz için öğrenmemiz lazım. İnsan yetiştirme politikası olmayan hiçbir millet istikametini bulamaz, hedefini tutturamaz. İnsanı yetiştirmek içinde hiçbir müfredat tek başına yeterli değildir. Temenni ediyorum ki bu eğitimler vesilesi ile kendimizi sürekli yenileyecek ve mesleki anlamda her daim zinde kalacağız. Bu eğitim faaliyetimizde Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Aydın gibi ülkemizin çeşitli illerinden gelen eğitimcilerimiz öğretmenlerimizi ‘etkinliklerle değerler eğitimi, öğretmenin beden dili, liderlik ve takım yönetimi’ gibi güncel konularda bilgilendirdiler. Ben eğitimlerin hayırlara vesile olmasını diliyor kar kış demeden buralara kadar gelen Başta İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmed Esad DEMİRCİ olmak üzere eğitimcilerimiz Süleyman TANRIVERDİ ve Şerafettin ARIDİL hocalarıma bir kere daha teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

 

    

 

 

 İGEDER Başkanı sayın Mehmed Esad Demirci'nin de "İGEDER olarak Ülkemizin dört bir yanında geleceğimizi şekillendirecek olan öğrencilerimizi yetiştirme adına öğretmenlerimizle atölye çalışmalarında buluşuyoruz. İlkini geçen sene yine Mayıs ayında yaptığımız eğitimle birlikte 6. defa Hakkâri'de buluşuyoruz. Şu ana kadar yaptığımız eğitimlerde yaklaşık 1200 öğretmenle paylaşımlarda bulunduk. Biz İGEDER'e gönül veren öğretmenler olarak önce kendimizi geliştirmeye çalışarak heybelerimizdekileri paylaşıyoruz. Geçen seneden bugüne kadar biz de eğitimlerimizi güncelleyerek 30 saate kadar eğitim vermeye başladık. Çünkü bizler sürekli olarak devam eden değişim ve gelişim sürecine ayak uydurmalıyız. Dolayısıyla şunu ifade ediyoruz;  "Hakim Milletler ile Mahkum Milletler Arasındaki Fark Bir Avuç Yetişmiş İnsandır. Öğretmenim yetiş, yetiştir!"  Tatil demeden yetişmek ve yetiştirmek gibi ulvi bir gayeyle geleceği ve çocuklarımızı şekillendirmek adına salona teşrif eden gelecek için fedakarca çalışan öğretmenlerimize, İl Müdürümüz Sayın Bilal GÜR beyefendi başta olmak üzere, şube müdürümüz Oktay Kızılkaya ve eğitimlerin koordinatörü Ayşe Selvi'ye teşekkür ediyorum." şeklindeki heyecan ve motivasyon dolu konuşması salondaki öğretmenler tarafından ilgi ve beğeniyle dinlendi.

 

  

 

İl Millî Eğitim Müdürü Bilal GÜR, konuşmasının ardından eğitimcilere plaket takdim ederken, İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı ise kendilerine "Öğretmenim Yetiş Yetiştir" ünlem çalışmasını takdim etti.