SELÇUKLU’NUN İZİNDE İRAN- NAHÇIVAN GEZİSİ

HEMEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

  ÖNEMLİ NOT: Derneğimiz gezi faaliyetlerinde kar amacı gütmemektedir. Organizasyonlarımız onaylı tur acenteleri tarafından gerçekleştirilmektedir.  Derneğimizin gezi etkinliklerinde ticari faaliyeti bulunmamaktadır. 

 

Bu gezimiz  organizasyonunda gerçekleşecektir.

 

13 – 24 Ağustos 2022

Hoy, Tebriz, Şiraz, Yezd, Meybod, İsfahan, Kaşan, Tahran, Nişabur, Tus, Meşhed, Nahçıvan

1.GÜN

13 Ağustos 2022

HOY - ŞEMSİ TEBRİZİ - TEBRİZ - ŞAH GÖLÜ

Sabah Van'da Saat 08.00 de belirlemiş olduğumuz noktadan buluşarak İran'a Hareket ediyoruz. Kapıköy sınır kapısı ( 90 km ).Kapıköy sınır kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra İran Razi Sınır Kapısında bizleri karşılayan rehberimiz (samira saminfar) ve bekleyen aracımıza binerek İran Hoy bölgesine geçiyoruz. Hoy'da Şemsi Tebriz'i kabri ve doğduğu şehri ziyaret ediyoruz. Hoy panoramik turu bitiminde Tebriz'e hareket. 2018 yılında islam Kültür Başkenti seçilen Tebriz'e varış. Tebriz, İran'da Doğu Azerbaycan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan İran'ın kuzey batısındaki en büyük şehridir. Nüfusunun %99’ unu Azeri Türklerin oluşturduğu şehirde Türkçe konuşup anlaşabilirsiniz. Örf, adet ve el sanatlarıyla birçok ortak yanımızı keşfedeceksiniz. Tebriz'de El Gölü ( Şah Gölü ) gezisi. Serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama Tebriz'de.

 

2.GÜN

14 Ağustos 2022

TEBRİZ - KAPALI ÇARŞI - ŞEHRİYAL KABRİSTANLIĞI - GÖK MESCİDİ - ARK

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Tebriz turumuza devam ediyoruz. Türk Edebiyatının Büyük Şairlerinden Şehriyarın Kabrinin Bulunduğu Makberetüş - Şuera ( Şairler Kabristanlığı ) ziyareti, Gök Mescidi, Cuma Mescidi , Ark gezisi. Tebriz Kapalı Çarşısı İran ve Orta Doğu’nun en önemli kapalı alışveriş merkezi olarak kabul edilen ve bir kilometrekare büyüklüğünde içinde küçük çarşıların ve 20 kervansarayın bulunduğu tarihi çarşı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Tebriz'in meşhur binlerce dükkandan oluşan Kapalı Çarşısında antikacılardan, yöresel bitkilere, nadide el işlerinden ve Tebriz'in ipek halılarına uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz Serbest Zaman. Öğleden sonra Tebriz iç hatlar havalimanına transfer. Akşam Şirazla varış. Akşam yemeği. Akşam Konaklama Şirazda.

 

3.GÜN

15 Ağustos 2022

Şiraz-Hafız-Saadi-Pembe Cami-İrem bahçeleri-VekiI kompleksi bugün gün boyu, bir zamanlar şiirin, edebiyatın ve şarabın şehri olarak bilinen Şiraz şehrini gezeceğiz. Şiraz turumuza önce Pembe cami olarak da bilinen ve vitrayları ile göz kamaştıran( Sabah 8 ile 10 arası en güzel zamanı) Nasir Ol Molk camisini göreceğiz. Daha sonra tarihi İrem bahçeleri ile başlıyoruz. Kerimhan Kalesi, Vekil camisinin yanısıra Şiraz ile anılan Hafız ve Saadi'nin türbelerini ziyaret edeceğiz. Günü ise Şiraz'ın kapalı çarşısında bitireceğiz. Akşam konaklama Şiraz'da

 

4.GÜN

16 Ağustos 2022

Pereepolis- Nakşi Rüstem-Pasargad-Yezd

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası

Yezd'e doğru yola çıkıyoruz. 4 saat. İran'ın En Önemli Tarihi Yer Olan Persepolis. UNESCO Dünya Mirası Listesi'n deki Perse polis (That I Cemşid ) antik kenti uygarlığının başlıca eserlerinden biri. Nakşı Rüstem gezisi. İran'da bir arkeolojik yer Nakşı Rüstem, İranl ın Fars eyaletin de bulunan Persepolis lten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakşı Rüstem Rüstem'in Resmi"denilmiştir. Çarpıcı kabartmalar ve mezar kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Yol üzerinde UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ ındeki Pasargard Antik Kenti

Geziyoruz. Pers İmparatorluğu'nun kurucusu Kuroş'un mezarının görülmesinden sonra yerel bir lokantada öğle yemeği. Yezd'e hareket. Dakhme Mezarı ( Sessizlik Kuleleri ) ziyaretimizin ardından Yezddeki otelimize giriş yapıyoruz. Akşam konaklama Yezd lde

 

5.GÜN

17 Ağustos 2022

Yezd- ateş tapınağı- Devlet Abad Bahçesi- Yezd sokakları Otelde alacağımız kahvaltının ardından Yezd şehir turumuzda başlıyoruz. Yezd, köklü bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca ipek Yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olan bölgede MÖ 700 1den beridir yerleşim olduğu tespit edilmiştir.

ismi, Sasani kralı Yezdgerd le (421-339 MÖ ) ithafen verilen

Yezdan Gerd i isminden kaynaklanmıştır. UNESCO'ya göre bir şehir olarak Yezd, dünyanın en eskilerinden. 2000 kerpiç Kaçar evi, hemen hemen her evin tepesinden yükselen badgirler (rüzgar kuleleri), daracık, patika gibi sokaklar ve çöl atmosferi şehir merkezinin alamet-i farikası. Şehir merkezinde mutlaka yapılması

gereken şey ise şehre olabildiğince hakim bir binanın çatısına çıkıp çöl üzerinde badgir tarlası manzarasını seyretmek. Bugün gün boyunca Yezd’i geziyoruz. Cuma Camisi, Ateş Tapınağı (Zerdüşt Tapınağı), Sessizlik Kuleleri, Emir Çakmak Kompleksi, kerpiç ve taş mimarisiyle daracık eski kent sokakları, kına öğütme atölyesi görülecek yerler arasındadır. Akşam konaklama Yezd’de.

 

6.GÜN

18 Ağustos 2022

YEZD - MEYBOD KENTİ – AĞDA KÖYÜ- İSFAHAN

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Kahvaltı sonrası İsfahan'a doğru yola çıkıyoruz. Yezd İsfahan 31 0 km. 4 saat. Isfahan'a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yolculuğumuz sırasında islam öncesi döneme ait önemli eserlerin bulunduğu Meybod Kenti'ni ziyaret ediyoruz dünyanın en eski şehirlerinden kabul ediliyor. Meybod panoramik gezide; Narin Kalesi, Güvercin Kulesi ,Su sarnıcı ve tarihi Meybod Kervansarayında ise öğlen yemeği molasI veriyoruz. Meybod ldan yaklaşık bir saat uzaklıkta olan Zerdüşt köyü Ağda köyünü ziyaret ediyoruz. Köyde yürüyüş turumuzun ardından çay molası veriyoruz sonra İsfahanl a doğru hareket ediyoruz.

Akşam konaklama Isfahanda

 

7.GÜN

19 Ağustos 2022

NAKŞ- ı CİHAN MEYDANI - 40 SÜTUN SARAYI -GÖZLÜ KÖPRÜ

( KEMERLİ )-SeIçukIu Cuma Cami

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası tam gün Sabah saatlerinden başlayarak İsfahan'ı gezmeye devam edeceğiz. ilk durağımız İsfahanl ın kalbi olarak anılan Çehel Sütun Sarayı. Safevi şahı I. Abbas tarafından içine Çehel Sütünl u da ( 40 ayaklı ) alan geniş bir saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir. Aynı zamanda şahın eğlencesi ve kabul törenlerinde kullanılmak amacıyla yaptırılmıştır..ÇeheI sütun Sarayı gezimizin ardından yerel bir lokantada öğle yemeği. Öğleden sonra İsfahan'da göreceğimiz yerler arasında Şeyh Lütfullah Camii ve

Şah Camiyi ziyaret ettikten sonra Kapalı Çarşıyı„ Ermeni Mahallesi

İsfahan'ın meşhur Müzik Müzesi'ni, Çaharbağ Mesire Alanı,

Selçuklu dönemi şaheseri İsfahan Cuma Camisi, Abbasi

Kervansarayı , Azadi Çayhanesi, 8 cennet sarayı, ve vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır. Nakşı Cihan Meydanı l tekrar geziyoruz. Tarihi Kapalı Çarşı'da verilecek serbest zamanda. İran halıları hakkında bilgi alabileceğiniz halı mağazasına gidiyoruz Acem halısı olarak da bilinen İran halıları, dünyada kabul gören en kıymetli halılardandır. Birçok farklı yöre ve dönemlerde dokunmuş İran halıları mevcuttur. ( Kashan, Tebriz, Isfahan ve Heriz ).AIış veriş serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan'da.

 

8.GÜN

20 Ağustos 2022

İsfahan-Abyaneh köyü-Kaşan-Tahran

Kahvaltıdan sonra Tahran'a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde küçük bir vaha olan Kaşan şehrini ziyaret edeceğiz.

Yolumuzun üzerinde kendine özgü mimarisi ve kırmızı topraktan evleri ile İran'ın en ilginç köyü olan Abyane köyüne uğruyoruz. Köy ziyaretimizin ardından Kaşan şehrine doğru hareket ediyoruz. I.Şah Abbas Kaşan şehrini güzelleştirmiş ve buraya gömülmeyi vasiyet etmiştir. Ziyaret noktalarımız Fin Garden ve Tabatabai Evi. Kaşan ziyareti sonrası Tahran'a doğru yolculuğumuz devam edecek. Tahran varış, Konaklama Tahran'da.

 

9.GÜN

21 Ağustos 2022

Tahran-GüIistan Sarayı-KapaIı çarşı-İran Ulusal müzesi-

Tahran son iki yüz yıldır yaşayan ve büyüyen bir başkent. Ülke tarihinde gerçekleşen en önemli olayların bir çoğu Tahran da olmuş. Tahranda bulunan bir çok müze yakın ve uzak geçmişten gelen Pers kültürünü yansıtır. Bugünkü ziyaret noktalarımız Iran ulusal müzesi, Gülistan Sarayı, kapalı çarşı, Azadi Meydanı olacak. Öğleden sonra Tahran Demiryolu İstasyonuna transfer ve Nişabura Tren yolculuğu. Geceleme Trende.

 

10.GÜN

22 Ağustos 2022

Nişabur-Tus-Meşhed

Sabah erken saatlerde Nişaburla varış hareket yapacağımız kahvaltı sonrası Nişabur turumuza başlıyoruz. Büyük Selçuklunun ilk başkenti, kaynaklara göre Hacı Bektaş-ı Veli'nin doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği Nişabur'da, Mutasavvıf Feridüddin-i Attar, şair ve bilim insanı Ömer Hayyaml ın Kabirlerini ziyaret edeceğiz gezimizin ardından Tuş şehrine hareket ediyoruz (120 km). Tuş şehri gezimizde İmam-ı Gazali Kabri, İran'ın ünlü yazarı Firdevsi'nin Kabri (Dışarıdan), Haruniye Medresesi'ni görüyoruz ve Meşhede hareket ediyoruz. ( 35 km) Şiilerde 12 imam inancı vardır. Hz. Muhammed'in torunlarından oluşan bu 12 kişiyi Hz. Muhammed'in politik ve dini varisi olarak görürler. Meşhed' de imam Rıza (8. İmam)’nın kabrinin de içinde olduğu kompleksi ziyaret ettikten sonra otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği otelde, akşam konaklama Meşhed ide.

 

11. GÜN

23 Ağustos 2022

Meşhed-Tebriz

Sabah alacağımız kahvaltının ardından Ünlü Avşar kralı Nadirşahın

Türbesini ziyaret edeceğiz. Meşhedin en meşhur tarihi evlerden Daruge evini ziyaret ettikten sonra Meşhed iç hatlar havalimanına transfer olup öğleden sonra Tebrizde oluyoruz. Tebrizde serbest zaman alışveriş için. Akşam konaklama Tebriz'de

 

12.GÜN

Ağustos 2022

Sabah kahvaltısının ardından Nahçıvan’a doğru yola çıkıyoruz. Kapı geçişlerinin ardından Avtovağzal ve Bayrak Meydanı, Mümine Hatun Türbesi, Açık Hava Müzesi, Han Sarayı Serbest Zaman ve ardından Iğdır’a hareket ediyoruz ve programın sonu.

 

 

FİYAT         :  790 $

     

HESAP BİLGİLERİ

      HESAP SAHİBİ : BEYTULMAKDİS TURİZM YAPI SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

     KUVEYT TURK TL IBAN: TR53 0020 5000 0947 2731 0000 02

     KUVEYT TURK  $   IBAN: TR85 0020 5000 0947 2731 0001 05

     Kredi Kartsız 4 taksit imkanı

NOT : Program gönüllülerimiz için Mihamandar Tour güvencesi ile gerçekleştirilmektedir.

 

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • 11 Gece Konaklama
 • 11 Sabah kahvaltısı
 • 11 Akşam Yemeği
 • Tur boyunca kullanılacak otobüs ve profesyonel şöförlük hizmeti
 • Tebriz - Şiraz ve Meşhed - Tebriz iç hat uçuşları
 • Tahran – Nişabur Yataklı Tren
 • Rehberlik hizmeti (Samira Saminfar)

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Otel ekstraları
 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Seyahat sigortası – Türkiye’den çıkmadan yapılır
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • İstenmesi durumunda Covid-19 PCR test ücretleri

 

     

     OTELLER

Tabriz Tabriz International hotel 13 Ağustos 1 Gece

Shiraz Parsian Hotel 14, 15 Ağustos 2 Gece

Yazd Safaeiyeh Hotel 16, 17 Ağustos 2 Gece

Isfahasn Ali Qapou 18, 19 Ağustos 2 Gece

Tehran Hoveyzeh Hotel 20 Ağustos 1 Gece

Tehran to Nishabour over night in the train 21 Ağustos 1 Gece

Mashahd Sarina Hotel 22 Ağustos 1 Gece

Tabriz Tabriz International hotel 23 Ağustos 1 Gece

 

 

UYARILAR

Programımız minimum 20 kişi katılım şartı ile düzenlenecektir. 

Turumuza %30 ön ödeme ile rezervasyon oluşturulmaktadır

Turun başlangıç noktası Van, bitiş noktası Iğdır’dır.

Van’a ulaşım ve Iğdır’dan sonraki ulaşımlar katılımcılarımıza aittir.

Turumuzda rehberlik, ulaşım,  konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez.
 

Mihmandar Tur, rezervasyon esnasında kesinlikle Araçlarda Koltuk Numarası sözü ve garantisi vermez. Koltuk numaraları ödeme sırasına göre belirlenmektedir.
 

Rehber gerekli gördüğü takdirde, zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 

Mihmandar Tur yeterli katılım sağlanamadığı takdirde turu iptal eder. Böyle bir durumda Mihmandar Tur misafirlerine son başvuru tarihi itibari ile haber vermekle yükümlüdür.
 

Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir.

Fiyatlarımıza tur programında belirtilen detaylar ve vergiler dâhildir.
 

Bölgenin iklim koşullarını göz önüne alarak malzeme getiriniz. Gezi süresince yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir.

3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir.


Panoramik şehir gezileri, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen maksimum 1-2 saat süreli gezilerdir. Şehir gezileri, içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir veya hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gerçekleşmeyebilir. 

İran kuralları gereği aşağıdaki konulara dikkat ediniz.

-Tura katılacak olan bayan misafirlerin ülkeye girişte; yanlarında diz altına kadar inen hırka, ceket, mont ya da tunik gibi bir kıyafet ile başörtüsü bulundurmaları gereklidir.

- Erkek katılımcılarımız için  kapri ve şort yasağı bulunmaktadır.

 

NOT: Katılımcılarımızın talepleri doğrultusunda ve yeterli sayı oluşması halinde gezi bitiminden sonraki gün için Iğdır – Van ( Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Muradiye Şelaleleri, Van Kedi Evi, Akdamar Adası ) gezisi programlanacaktır. Bu programın fiyat vb. şartları İran gezi grubu netleştikten sonra belirlenecek ve ilan edilecektir.

 

HEMEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ